Chci vymalovat sklepy, jedná se o garáž pro auto, sklep s dílnou a kotelnou a ostatní vnitřní prostory. Co jsem se tak bavil se známýma, tak mi doporučovali vnitřní epoxidové barvy od Knauf a zároveň i akrylové barvy od Balakryl. Jaké jsou vaše zkušenosti, co jste použili vy a co by jste doporučili mě? Jinak si ty vnitřní prostory chci natřít sám. Co jsem se díval na ceny soukromých firem, tak mi to přijde předražené.
Ahoj, s epoxidovými barvami mám velice dobré zkušenosti. Natírali jsme s tím vnitřní prostory, kde jezdíme s ještěrkou, skladujeme palety a těžké bedny. Dokonce jsme to dávali i na venkovní nájezdovou rampu, která není nijak krytá. A zkušenosti výborné. Mezi značkami není až takový rozdíl a bez obav ti doporučím kteroukoliv dvousložkovou epoxidovou barvu. My jsme na to používali dvousložkový Betonax, kde dostaneš 10 litr hlavní směsi a 1 litr druhé složky za cca 1600 Kč. Spotřeba závisí na povrchu (savosti) a taky na tom, kolik vrstev plánuješ.
Na každý povrch je určená jiná barva. Na vnitřní podlahy v garáži, sklepech a vnitřních prostorech se používají dvousložkové epoxidové barvy. Akrylové nelze použít, protože nemají podobné vlastnosti. Vnitřní epoxidové vydrží velké mechanické namáhání, styk s chemikáliemi, ropnými produkty (garáž - benzín z auta) atd. Oproti tomu akrylové barvy se používají na stěny a to zejména kvůli ochranným vlastnostem a nepropustnosti vody. Co se týče akrylátových barev, tak Balakryl můžu jednoznačně doporučit. Pro tyto účely má určenou Balakryl Beton, která je určená na dekorativní protiprašné nátěry betonu ve vnitřních prostorách. Je vhodná na nátěry betonových podlah - dle návodu, já bych ji ovšem použil spíše jen na stěny. Je vhodná pro ošetření sklepů, skladů, schodišť, hal apod. Barvu je možné aplikovat i na betonové zdi, konstrukce a panely. Sám Balakryl uvádí: Nevhodný do garáží a prostředí, kde se vyžadují extrémně tvrdé a otěruvzdorné nátěry, pojízdnost s těžkými dopravními prostředky. Takže mi nakonec i oni dávají zapravdu. Na mechanicky namáhaná místa (například zmíněná nájezdová plošina) jsou určeny epoxidové vnitřní barvy na beton.
Garáž jsem maloval, Jub Epoksil šedá (2), 6 kg * dvousložková epoxidová barva na beton, Vaše cena s DPH: 1 469 Kč. Je to dvousložková barva na vnitřní betony, která je ředitelná vodou. Doporučuji jako spodní vrstvu penetrační nátěr.
Na vnitřní prostory a sklepy klidně můžete použít epoxidovou barvu od Knauf, ale první vrstvu musíte použít ještě nějaký penetrační nátěr. Pokud by jste rovnou natíral drahou epoxidovou barvou, tak by vám to beton všech vsál a celé by se vám to desetkrát prodražilo. První vrstvu dejte např. Ceresit CT 17 Hloubkový penetrační nátěr, to se vsaje a zabrání dalšímu vsakování do betonu. A zároveň zaručí lepší přilnavost. Druhá vrstva může být už epoxidová od umíněného Knauf. Smíchejte obě složky dle doporučeného poměru (obvykle 1:10 nebo 1:20) a případně ještě můžete i přidat vodu. Někdo doporučuje poprvé natřít slabší (více ředěnou) barvou a až tu finální dát tlustou. Někdo natírá jen jednou. Já dávám vrstvy dvě. Do garáže bych se nebál dát i tři, protože zejména v zimě si tam budete vozil všechny ty chemikálie ze silnic a mohlo by se vám to začít prožírat do betonu.
Hledal jsem nějaké barvy na vnitřní prostory a nacházím pouze jenom bílé nebo tmavě šedé. To neexistují žádné jiné barvy? Nebo se to řeší přidáním nějakého barviva?
První vrstva je vždy penetrační, to dá rozum. Pro penetraci betonu potřebujete ochraný nátěr, který pronikne do hloubky. pro další vrstvu můžete použít například LAS 2636/0110-BE. Dále doporučuji jakoukoliv epoxidovou barvu, protože v to není rozdíl. Například i 2K na beton. Případně i značku od jiného výrobce. Všechny produkty různých značek tady jsou kompatibilní. Epoxidový nátěr seženete v základních odstínech šedi. Případně si v některých prodejnách lze i domluvit namíchání dle vzorníku. Konkrétně u doporučené barvy LAS barvu smícháte s ředidlem S 6300 v poměru 30 %, a poté přidáte tužidlo (druhou) složku S 7300 v poměru 5:1 (tedy na 5 kg barvy 1 kg tužidla). případně v jiném poměru - je vždy uvedeno na obalu. Poměr si lze i přizpůsobit dle užití. Máte tedy penetrační nátěr, epoxidový nátěr a můžete přidat na povrch ještě třetí - tužidlo společně s dvousložkovým lakem (Sincolor). To celé lze ještě uzavřít finálním lakem, například PUR Email Sindat lesklý nátěr. Na konec bych chtěl dodat, aby jste vždy četli informace na plechovkách. Každý výrobek má jiné poměry a nikdy se neřiďte nějakým návodem na internetu. Vždy míchejte tak, jak je uvedeno výrobcem.
Milan Šrámek: Vnitřní barvy na beton se prodávají v odstínech šedi, tedy bílá až tmavě šedá. Ale je možné se domluvit v Barvách a lacích (nebo jakou máte prodejnu), aby vám zajistili a namíchali i jinou barvu. Mají vzorníky a můžete si vybírat od červené, přes modré až po zelené a všechny myslitelné odstíny. Ale vždy se to míchá ze základní epoxidové barvy, která je šedá od výrobce. Podle mě je to ale zbytečné, v garáži nebo sklepě na tom až tak nesejde a akorát to prodražuje celý nátěr.
Stěny jsem natíral nedávno, máme ve sklepě hernu a neuvěřitelně se tam prášilo. Na podlahy jsem dal obyčejný penetrační nátěr a na to koberec, takže to nebylo nutné řešit. A stěny jsem přejel barvou Elakril (elastická akrylátová barva na betonové konstrukce), která lze ředit s vodou. Dokázala vyplnit i nerovnosti a trhliny v betonu. Ale na podlahu bych se ji neodvážil dát, na to bych skutečně volil epoxid. Taky mi doporučovali Takril a ETERNAL elast, ale nemám s tím zkušenost. Jako penetrační vrstvu jsem použil FORTE penetral. Podívejte se na to, vychází to celkem levně.
Na trhu jsou desítky a desítky různých produktů a je opravdu víceméně jedno co koupíte. Dokud se budete držet doporučení, že na velmi namáhané plochy, kde stojí něco těžké, jezdí se po tom, zvolíte epoxid. Například Knauf TS 750, Betonax EP02, Spektra 2K. A na ostatní levnější akrylové, například Eternal, Silamat, Balakryl Beton, Agama, Sibal. Natírat to doporučuji válečkem, který potom vyhodíte, protože to nejde očistit ani litry ředidla. Takže doporučuji koupit úplně ty nejlevnější válečky, štětci to jde velmi špatně a je to na dlouho.
Ústí nad Labem
Cena: 2500 Kč
Žďár nad Sázavou
Cena: 4000 Kč
Mladá Boleslav
Cena: 1500 Kč
Praha-východ
Cena: 6000 Kč
Ústí nad Orlicí
Cena: 5900 Kč
Pardubice
Cena: 4790 Kč
Stavební Míchačky
Bazar Stavebních Míchaček
Diskuse, fórum, rady
Stavební materiály
Podle Značek Výrobců